Pojęcie „roboty Google” jest coraz powszechniej stosowane i spotykane, jednakże nie każdy ma świadomość, jaki jest cel ich obecności i działania w Internecie. Mówiąc w największym uproszczeniu – są to programy komputerowe napisane przez twórców wyszukiwarki internetowej Google w celu usprawnienia indeksowania stron www i treści na nich publikowanych. W latach 90-tych, gdy Internet eksplodował i jego zawartość codziennie była ekspresowo pomnażana, człowiek nie miał możliwości odnaleźć się w gąszczu starych i nowych witryn. Wtedy właśnie wyszukiwarka Google stała się narzędziem niezbędnym do pracy i zanim Internet został uporządkowany również przez setki innych narzędzi, aplikacji i agregatów newsów – była jedynym monopolistą jeśli chodzi o wyszukiwanie stron www o danej treści czy tematyce. A roboty Google odpowiadały w tym czasie za nieustające „przeczesywanie” i „skanowanie” Internetu – co nazywane jest precyzyjnie „indeksowaniem”.
Indeksowanie Internetu w dzisiejszych czasach
Roboty internetowe w dzisiejszych czasach odpowiadają za połowę ruchu w Internecie, czyli odwiedzanie serwerów i pobieranie zawartości z różnych domen tylko w połowie jest efektem działalności świadomych i żywych Internautów. Połowa ruchu i aktywności sieciowych jest efektem działania algorytmów i programów komputerowych, takich jak wspomniane roboty Google. Oczywiście programy te należą do rozmaitych organizacji i korporacji, rządów i ośrodków badawczych – programiści mogą je tworzyć i umieszczać w sieci w zasadzie bez ograniczeń. Jedne z nich mają za zadanie indeksowanie treści internetowych lub ich archiwizowanie, podczas gdy inne mają np. za zadanie spowolnić działanie stron www jakiejś organizacji poprzez wykonywanie powtarzalnych czynności na jej serwerach.
Na co zwracają uwagę roboty Google
Pomijając grupę robotów internetowych, które powstały w bliżej niesprecyzowanych lub złowrogich celach, należy je traktować przede wszystkim jako narzędzie sztucznej inteligencji służące do stałego badania Internetu i nadążanie za jego stałym rozrostem. Penetrowanie treści internetowych sprawia, że roboty Google przekładają się na wyniki wyświetlania i pozycję w wyszukiwarce dla danego adresu. Jeśli więc strona www zaprojektowana jest w sposób czytelny i zgodny z metodami indeksowania internetu przez te roboty – to strona traktowana jest przez nie jako zaufana i umieszczana jest wyżej w wynikach wyświetlania Google.