różne

Kupno domen – o czym należy wiedzieć przed zakupem?

• Zakładki: 5

Dla każdej firmy decyzja o zakupie domeny, to bardzo ważny moment. Warto wiedzieć, że kupno domen to nie tylko wybór nazwy, która będzie chwytliwa i łatwa do zapamiętania. Przed dokonaniem wyboru, trzeba przeanalizować kilka podstawowych kwestii, ponieważ nie wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą domen ukrywają część kosztów, albo udostępniają odpłatnie dane swoich użytkowników. Wystarczy jednak skorzystać z kilku poniższych wskazówek, aby uniknąć takich ofert.

Kupno domen – najważniejsze zasady

Przede wszystkim, trzeba uważać na ukryte opłaty, które są często wysokie. Nie warto kusić się na duże promocje cenowe, ponieważ niektórzy rejestratorzy domen proponują bardzo niską cenę w promocji, a w swojej umowie ukrywają sporo wysokich opłat. Ich działanie opiera się na świadomości, że spora grupa klientów po prostu nie czyta podpisywanych umów. Kupno domen powinno być poprzedzone zapoznaniem się z treścią umowy pod kątem opłat za odnowienie i inne czynności. Niektórzy rejestratorzy pod hasłem “opłaty administracyjne”, ukrywają koszty zmiany informacji w katalogach WHOIS i RDAP, czy nie powinno mieć miejsca. Warto również zapoznać się z umową, aby nie kupować niepotrzebnych dodatków, za które trzeba zapłacić, a firmie zależy na ich sprzedaży.

Ochrona prywatności

Zakup domeny warto uzależnić także od usługi polegającej na ochronie prywatności. Szczegóły domeny, które znajdują się w katalogach RDAP i WHOIS to dane dostępne publicznie. Firmy, które chronią dane osobowe to zdecydowanie najlepszy wybór, ponieważ te, niechronione, mogą wpaść w niepowołane ręce lub spowodują nadmierny przypływ spamu. W umowie powinna się również znaleźć informacja, że dany rejestrator nie sprzedaje danych osobowych innym firmom, ponieważ takie sytuacje również mają czasami miejsce.

Dobry i rzetelny rejestrator domen wszystkie niezbędne informacje umieszcza w umowie i wytłuszcza je, aby klient nie miał trudności ze znalezieniem cennika za wszystkie usługi. Kiedy wyłonione zostaną najlepsi oferenci, wtedy wybór powinien zostać uzależniony od proponowanej wysokości kosztów.

118 wyświetleń
bookmark icon