marketing online

Co to znaczy stockowy?

• Bookmarks: 2


Słowa stock używa się dla określenia serwisu, który zbiera różnego rodzaju treści o charakterze wizualnym. Wśród nich najczęściej są zdjęcia, ale mogą to być także animacje, gify, a nawet firmy. Są one następnie udostępniane Internautom. Odbywa się to albo bezpłatnie, albo za konkretną opłatą. Stockowy to słowo, którym określa się więc materiału z serwisów pełniących funkcję banku materiałów wizualnych. Mówiąc wprost: stockowy to pochodzący ze stocka, czyli bazy bądź magazynu.

Do kogo adresowane są zdjęcia stockowe?

Okazuje się, że po zdjęcia stockowe sięgają różni klienci. Banki zdjęć i innych materiałów graficznych kierują swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm oraz przedsiębiorstw. Materiały zawsze udostępniane są na podstawie określonej licencji, którą należy się dokładnie zapoznać. Zawarte są w niej informacje dotyczące tego, jak zdjęcia mogą być wykorzystane. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, którym zależy na możliwości komercyjnego wykorzystania. Sięgając po materiały stockowe, nie musisz wykonywać ich samodzielnie. To znacznie ułatwia pracę.

Czy na materiałach stockowych można zarabiać?

Bardzo często grafiki stockowe mają być wykorzystywane w materiałach komercyjnych. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób pyta, czy jest to w ogóle możliwe. Okazuje się, że tak, ale trzeba znaleźć taką bazę materiałów graficznych, która na to pozwala. Warto jednak – o czym już wspomnieliśmy – aby bardzo dokładnie przeczytać licencję. To w niej znajdują się zasady, których trzeba przestrzegać, decydując się na komercyjne wykorzystanie stockowych materiałów graficznych. Trzeba pamiętać, że na przykład nie zawsze możliwe jest wprowadzanie zmian. Zdarza się również tak, że materiał można bezpłatnie wykorzystać tylko raz, a za każde jego kolejne użycie trzeba płacić. Materiały stockowe są bardzo chętnie wykorzystywane przez agencje reklamowe. Często sięgają po nie blogerzy, którzy w ten sposób bardzo mocno oszczędzają. Wynajęcie grafika bądź fotografa jest bowiem naprawdę kosztowne.

comments icon0 comments
0 notes
83 views
bookmark icon

Write a comment...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *